recipes · Uncategorized

Peanut Butter Fudge

*** Slovak version below ****

Hello, everyone!

Friday is around the corner so I decided it is the time for some sweet treat! Don’t worry, this snack is healthy while still staying on the healthy side. Peanut butter is an ingredient that only few people dislike so you cannot go wrong with this snack. It takes only a couple of minutes to make and is full of healthy fats. This peanut butter fudge is extremely indulgent and rich so a few pieces is all you will need to eat in order to feel satisfied.

peanut butter fudge 3 Thanks to the coconut oil in it, the fudge melts in a mouth like snowflakes on a cake freshly taken out of an oven. There is also a certain level of magic involved with the combination of sweet syrup and the salt in the peanut butter. It is also a perfect sweet treat in the hot days because the snack has to be in a fridge in order to keep its shape so it will definitely cool you down!

If you have a sauce pan and a freezer then you have everything you need for this recipe! Let’s cook!

You will need:

½ cup peanut butter ( I used crunchy but use the smooth one if you want a smooth texture)
¼ cup coconut oil
1 tablespoon sugar
3 tablespoons agave or maple syrup
1 teaspoon vanilla extract
a pinch of sea salt

peanut butter fudge 2 The recipe could not be easier – just put everything together in a saucepan and bring to boil, then cook for about 2 minutes while stirring constantly. Take off the heat, pour the mixture into a baking sheet or even a bowl (the shape is up to you but I prefer to use the baking sheet for a banana bread, I can cut the fudge in nice squares this way). Put the fudge in a freezer and freeze until it turns solid. Then take out, slip it out of the baking sheet and cut into squares. Serve or keep in a fridge until ready to serve.

peanut butter fudge

Enjoy and treat yo’self!

***********************************

Piatok už je za dverami a tak som si povedala, že je čas na nejakú tú sladkú pochúťku. Nemusíte sa obávať – táto sladkosť je vynikajúca a zdravá zároveň. Len veľmi málo ľudí nemá rado arašidové maslo, takže s týmto snackom nemôžete trafiť vedľa. Hotový je za pár minút a obsahuje veľa zdravých tukov. Tento arašidový fudge (fondán) je veľmi sýty a výrazný, takže už zopár kúskov s prehľadom uspokojí vaše mlsné jazýčky.

peanut butter fudge 3

Vďaka kokosovému oleju, ktorý obsahuje, sa fudge roztápa na jazyku ako snehové vločky na koláči, ktorý práve vyšiel z trúby. Kombinácia slaného arašidového masla a sladkého agave sirupu prepožičiava tejto dobrote akési zvláštne čaro. Je to taktiež skvelá pochúťka v týchto horúcich dňoch, pretože fudge by mal byť v chladničke, aby si udržal svoj tvar, takže vás príjemne schladí.

Ak máte hrniec a mrazničku, dobrá správa! Máte všetko, čo na tento recept treba. Poďme na to!

Budeme potrebovať:

½ šálky arašidového masla (ja používam s kúskami arašidov, ale ak chcete mať úplne jemnú štruktúru, použite jemné maslo)
¼ šálky kokosového oleja
1 PL cukor
3 PL agavový alebo javorový sirup
1 ČL vanilkovej arómy
štipka morskej soli

peanut butter fudge 2

Recept je naozaj jednoduchý – všetko zmiešame v hrnci dokopy a privedieme k varu. Za stáleho miešania varíme asi 2 minúty. Zmes prelejeme do formy na pečenie, prípadne misky (ja používam formu na pečenie banánového chlebíku, pretože potom môžem fudge rozkrájať na rovnomerné štvorce. Zmes vložíme do mrazničke a počkáme, kým nestuhne. Potom ju vyberieme z plechu, nakrájame a podávame. Ak fudge plánujeme podávať neskôr, tak ho necháme v chladničke.

Dobrú chuť a oslaďte si život!

peanut butter fudge

 

Advertisements

6 thoughts on “Peanut Butter Fudge

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s